30 Nisan 2017 Pazar

KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 878 11 02
Kaynak: KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 01.03.2017 09:31:30 | Okunma Sayısı: 229
1-7 Mart Yeşilay Haftası

Günümüzde Alkol ve Madde Bağımlılığının iyice artmaya başladığı ülkemizde bu zararlı alışkanlıklardan vatandaşlarımızı korumak, gençleri bu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak yapılması gerekenleri yapmak için kurulmuş olan bir oluşumun ismidir. 

5 Mart 1920 tarihinde Hilâl-i Ahdar Derneği kurulmuştur. Hilâl ay, Ahdar yeşil anlamına gelmektedir. Hilâl-i Ahdar Derneği daha sonra Yeşilay adını almıştır .Bu derneğin amacı, alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarını topluma anlatmak ve bunları içenleri vazgeçirmektir.Her 1 ve 7 Mart Tarihleri arasında Yeşilay haftasını kutlarken bu haftanın önemini anlamalı bu kurumun insanlığa kattıklarını fark ederek toplumsal bir bilinç ile alkol ve bağımlılık yapan diğer maddelerden uzak durmalıyız.

Bir uyuşturucu ya da keyif verici madde bağımlısının topluma verebileceği zararlar inanılmaz olabilmektedir. Alkolün aile içi yarattığı ters etkiler ve aile için huzuru kaçırması, alkolü araç kullanan bir kişinin yaratabileceği felaketler ilk akla gelenlerdir. Bunun yanı sıra uyuşturucu maddelere bağımlı bir gencin, bir insanın yaşayacağı psikolojik sıkıntılar ve bu sıkıntılar sebebi ile masum kişilerin zarar göreceği de asla akıllardan çıkmaması gereken bir durumdur.

Alkollü içki veya uyuşturucu alan kişiler vücutlarında önce rahatlık, baş dönmesi gibi etkiler görürler. Bu kişiler daha sonra vücutlarının ve akıllarının kontrolünü kaybettikleri için doğru düşünüp doğru karar veremezler. Bu nedenle diğer insanlara göre kolay suç işlerler. Alkollüyken araç sürenler, kazalara neden olurlar.


Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla bağımlılık yaratır.

Alkol aldıkları anlarda duyarsızlaşır ve çevrelerini rahatsız ederler. Alkol alamadıklarında ise sinirli olur ve çevrelerindekilere karşı kırıcı davranışlar sergilerler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler ve saygı görmezler. İçki ve uyuşturucu kullanan kişilerin aile düzenleri ya yoktur ya da bozulmuştur.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler insan sağlığı açısından da zararlıdır. Vücudumuzun tüm önemli organları içki ve uyuşturucudan olumsuz etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedenleri arasında uyuşturucu ve alkollü içkiler önemli yer tutar.


Ne yazık ki sigara, toplumumuzda yaygın olarak kullanılan bir maddedir.Sigara; iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur, akciğere zarar veri, kansere ve pek çok hastalığa doğrudan ya da dolaylı neden olur. Sigara kullanan insanlar sadece kendilerine değil çevrelerindeki insanlara da büyük zarar verirler. Sigara dumanında yer alan zararlı maddeler, sigara içmeyen insanları da olumsuz etkilemektedir.

Bu hafta süresince toplumda ve okullarda alkollü içecek yada bağımlılık yaratacak maddeler kullanılmasının zararları hakkında bilgi verilir. Bu sayede toplum biliçlendirilmeye çalışılır.Günün Menüsü
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü