30 Nisan 2017 Pazar

KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 878 11 02
Kaynak: KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 08.03.2017 07:21:56 | Okunma Sayısı: 220
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır. Bu bağlamda aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi,taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek, kadın erkek herkesin sorumluluğudur.

Kadınlar için bir bilinçlenme ve dayanışma günü olarak da bilinen” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” tüm dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemleri ile isteklerini dile getirdikleri bir gün olarak kutlanmaktadır.

2012 yılında yürürlüğe giren 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” özel önem taşımaktadır. Kanun’un amacı; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi şeklinde belirtilmiştir.

Bu nedenle; kadınlarımızın toplumsal hayatta kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, bilimde, sanatta, siyasette kısacası her alanda daha etkin rol almaları toplumsal kalkınmamıza ivme kazandıracaktır.

Günümüz toplumlarında, gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri de; o toplumdaki kadınların özgürlüğü, saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yeri ile ölçülmektedir.

Geçmişten günümüze baktığımızda kadınlarımız, tarihimizin her evresinde toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış,fedakârlıkların en yücesini yapmışlardır. Kurtuluş Savaşında; kanını, canını,emeğini ve evladını memleketin kurtuluşuna ve bağımsızlığına adamıştır. Bu ülkenin Mehmetçiklerini dünyaya getiren binlerce şehit analarının içinde olduğu kadınlarımız, özverili ve üretken çalışmaları ile aileyi ve toplumumuzu şekillendiren en önemli varlıktır. Aile kurumunda kadın, sadece çocuklarımızın topluma hazırlanmasında değil, ailede sağlıklı bir iletişim ortamının kurulmasında da etkilidir. Bu nedenledir ki analar, “Cennet anaların ayağının altındadır” hadisi ile Cennetle müjdelenmişlerdir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk“Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte,Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez” veciz ifadesiyle kadınlarımızın feragat ve fedakârlığını övmüştür.

En yüce varlık olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, huzur ve barışın hâkim olduğu bir dünya diliyoruz.

                                                                                                 Dr. Üzeyir DENİZ

                                                                                                 İlçe Sağlık Müdürü

 

 

 

 

 

 Günün Menüsü
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü