30 Nisan 2017 Pazar

KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 878 11 02
Kaynak: KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 11.03.2017 14:02:50 | Okunma Sayısı: 182
12 Mart: Dünya Glokom (Göz Tansiyonu) Günü

Göz içi basıncının yüksek seyretmesi ve göz sinirlerinin zayıflaması sonucu oluşan glokom (göz tansiyonu) hastalarının sayısının Türkiye'de ciddi anlamda artış göstermektedir birçok hastanın bu hastalığa sahip olduğunun farkında bile olmamaktadır.Erken teşhis için herhangi bir şikayet olmasa bile yılda 1 kez göz muayenesi yapılması gerekmektedir.

Glokomun açık ya da dar açılı olmasına göre belirtiler değişir. Açık açılı glokom sinsi bir hastalıktır. Hastalarda göz içi basıncı yavaş yükseldiği için görme siniri hasarı da yavaş ilerler. Bu nedenle hastalar Ağrı sızı hissetmezler. Dar açılı tip ise daha ani gelişir. Görme kaybı, şiddetli ağrı,kanlanma vardır. Bu nedenle 40’lı yaşlara gelene kadar yılda en az 1 kez göz tansiyonu muayenesinin asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

Glokom hastalığında en önemli risk grubu; anne, baba,kardeş gibi birinci dereceden akrabasında glokom olanlardır. Normal şartlarda 40 yaş ve üstünün yaklaşık yüzde 2'si glokoma yakalanma riski taşır. Birinci dereceden akrabası glokom ise bu risk yaklaşık 6 misli artar. Miyop ya da şeker hastasıysa risk 2 kat daha artar.

Diyabetlilerin ve miyop rahatsızlığı olanların glokoma yakalanma riskinin 2 kat daha fazla olmaktadır. Tansiyonu düşük seyredenlerin ve gece uyku sorunu yaşayanların da risk bakımından dikkatli izlenmeleri gerekmektedir.

Glokom hiç ağrı ve sızı yaşatmadan aniden geri dönüşsüz görme kaybına neden olabilen riskli bir hastalıktır.

Hastalığın ilk devrelerinde, ilaç hastalığı tedavi için yeterli olacaktır. Ancak burada erken teşhisin önemi çok büyük. Çünkü giden görme asla geri döndürülemez. Bu nedenle kişilerin belirli yaşlardan sonra mutlaka belli aralıklarla göz muayenesi yaptırması gerekiyor. Gerekli vakalarda tedavide cerrahi ve lazer müdahalelere de başvurabilinir.Günün Menüsü
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü