30 Nisan 2017 Pazar

KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 878 11 02
Kaynak: KEMALPAŞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 03.03.2017 16:50:17 | Okunma Sayısı: 241
3 Mart Dünya Kulak Ve İşitme Günü

Kapı zili ve telefon gibi çevresindeki seslere karşı tepki göstermiyorsa… İlk çağrıya yanıt vermiyorsa… Kendi akranlarının kullandığı sesleri veya dili kullanmıyorsa… Dikkat, çocuğunuzda fark ettiğiniz bu sorunların altında yatan neden, tedavisinde geç kalındığında kalıcı hale dönüşebilen işitme kaybı olabilir !

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 32 milyon, ülkemizde de 2 milyon 200 bin çocukta işitme kaybı mevcut. Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda gelişen işitme kaybında da erken teşhis çok önemli.Bunun nedeni ise çocukların konuşma fonksiyonlarının büyük bir bölümünün ilk 2 yaşta büyük ölçüde tamamlanması. 

Dolayısıyla bu dönemde tespit edilemeyen işitme kaybı çocuğun konuşma ve dil gelişimini olumsuz yönde etkilemek gibi düzeltilmesi çok zor olan problemlere yol açabiliyor. Bunun sonucunda çocuk eğitim ve sosyal hayatında akranlarından geri kalabiliyor ve psikolojik sorunları olan, uyumsuz bir bireye dönüşebiliyor.Erken teşhis sayesinde ise çoğu işitme kaybının kalıcı hale dönüşmesi önlenebiliyor ve çocuğun normal işitme seviyesine kavuşması sağlanabiliyor. 

 Her çocuğun yenidoğan döneminde ve okul öncesinde kulak muayenesi ile işitme testinden geçmesi gerekmektedir. Çocukta gözlenen belirtilerin ihmal edilmemesi de erken teşhiste büyük önem taşıyor. Çocuklarda işitme kaybı basit bir kulak muayenesinin ardından işitme testleriyle kolaylıkla tespit edilebiliniyor.

BU BELİRTİLERİ ASLA ATLAMAYIN

Çocuğunuzda aşağıda yer alan belirtilenlerden birkaçı, hatta sadece biri bile varsa, altta yatan neden işitme kaybı olabilir. 

Yenidoğan (doğumdan 6 aya kadar): Beklenmedik yüksek bir sese karşı hareket ederek, ağlayarak veya herhangi bir şekilde yanıt vermiyorsa, gürültüde uyanmıyorsa, sesin geldiği yöne doğru başını çevirmiyorsa, ses ile sakinleşmiyorsa. 

6-12 ay arasında: Sorulduğu zaman tanıdık bir kimseyi veya nesneyi göstermiyorsa, saçma sapan bile olsa ses çıkarmıyorsa. 

12 aylık: “El salla veya ellerini çırp” gibi basit ifadeleri anlamıyorsa.

(13 ay-2 yaş arasında): 
• Yumuşak bir sesin geldiği yöne ilk çağırışta bakmıyorsa,
• Çevredeki seslere karşı tepki göstermiyorsa, 
• İlk çağrıya cevap vermiyorsa,
• Sesin nereden geldiğini bulamıyorsa,
• Kendi yaşıtlarının kullandığı sesleri veya dili kullanmıyorsa,
• Televizyonu normal sesle dinlemiyorsa ve sürekli televizyonun yakınına gidiyorsa,
• Anlamada ve kelime kullanmada sürekli bir gelişim göstermiyorsa altta yatan neden işitme kaybı olabilir.

KIZAMIKTAN GENİZ ETİ BÜYÜMESİNE…

Çocuklarda işitme kaybı doğumsal olanlar ve sonradan gelişenler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genler yoluyla ebeveynlerden bebeğe geçen rahatsızlıklar,hamilelik sırasında annenin geçirdiği kızamık veya metabolik hastalıklar ile bilinçsiz ilaç tüketimi, bebeğin iç kulağındaki işlevsel bozukluklar gibi etkenler, doğumsal faktörlerden bazılarını oluşturuyor. Günün Menüsü
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü